Terapia neurologopedyczna po udarze mózgu
PL / EN

Istota terapii neurologopedycznej po udarze mózgu

Istota terapii neurologopedycznej po udarze mózgu

Masz bliskich lub sam przebyłeś udar mózgu i zmagasz się z zaburzeniami mowy? Zastanawiasz się jaką terapię wybrać, aby wrócić do sprawności? Sprawdź, jaka jest istota terapii neurologopedycznej po udarze, w poprawieniu jakości życia. Zobacz, na czym polega praca z neurologopedą i jakie daje korzyści.

Czym jest rehabilitacja neurologopedyczna po udarze mózgu?

Mózg człowieka po udarze ulega uszkodzeniu, co często prowadzi do upośledzenia funkcji poznawczych, zaburzenia mowy i języka (afazji), problemów z: chodzeniem, rozumieniem, pamięcią czy grafią.

Rehabilitacja neurologopedyczna pacjenta po udarze niedokrwiennym mózgu polega na szybkim podjęciu działań rehabilitacyjnych. Ich celem jest doprowadzenie do przejęcia przez zdrowe struktury mózgu funkcji, które przyspieszą regenerację części uszkodzonych. Mają one za zadanie, przez odpowiednie postępowanie terapeutyczne, pobudzić komórki nerwowe mózgu pacjenta do tworzenia nowych połączeń, dzięki czemu możliwa będzie naprawa powstałych dysfunkcji. Warto dodać, że w trakcie regularnych zabiegów stan pacjenta po udarze mózgu znacząco się poprawia.

Jak wygląda terapia neurologopedyczna po udarze mózgowym? Istota rehabilitacji

Terapia neurologopedyczna rozpoczyna się już w warunkach szpitalnych na oddziale neurologicznym, w pierwszych dniach po wystąpieniu udaru. Prawidłowo powinna być kontynuowana po opuszczeniu placówki. Przeprowadza ją neurologopeda.

Terapeuta zajęciowy dostosowuje ćwiczenia do stanu ogólnego pacjenta, który utracił prawidłowe funkcje mowy przez dostanie się krwi do mózgu. Specjalista efektywnie uczy chorego funkcjonowania w relacjach i orientacji w schemacie własnego ciała. Aby zauważyć efekty terapii u pacjenta, ważna jest regularna praca z logopedą poprzez powtarzanie ćwiczeń językowych polegających na nazywaniu przedmiotów, angażując także narząd wzrokowy.

Co więcej, osoby dorosłe dotknięte udarem powinny być pod opieką wielu specjalistów, m.in.: neurologa, internisty, fizjoterapeuty. Ważne jest stosowanie profilaktyki, jednym z takich działań jest leczenie nadciśnienia tętniczego. Warto dodać, że pełny powrót do zdrowia zależny jest od stopnia uszkodzenia mózgu, regularnych ćwiczeń, jak również od samego pacjenta.

Dla jakich pacjentów polecana jest terapia neurologopedycznej?

Terapia polecana jest dla osób, u których udar spowodował obumarcie komórek mózgu. Osoby po udarze potrzebują pomocy terapeuty. Pacjenci wracają do formy znacznie szybciej dzięki rehabilitacji ruchowej czy terapii logopedycznej.

Rehabilitacja po udarze — cena terapii neurologopedycznej

Koszty rehabilitacji są zależne od tego, czy jest ona przeprowadzana w domu pacjenta, czy w ośrodku oraz od częstotliwości jej wykonywania. Średnia cena pojedynczego zabiegu wynosi ponad 80 zł. Godnym polecenia ośrodkiem rehabilitacji w okolicach Rzeszowa, który posiada wykwalifikowaną kadrę i oddział stacjonarny o wysokim standardzie jest Rehamed-Center w Tajęcinie. Sprawdź pełną ofertę oraz cennik na naszej stronie internetowej i skorzystaj z profesjonalnej rehabilitacji Rzeszów!

Terapia neurologopedyczna

Jak możemy Ci pomóc?

W jaki sposób mamy się z Tobą skontaktować?

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji marketingowych za pomocą poczty elektronicznej, zgodnie z europejskim rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L nr 119, str. 1) oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204z zm.), przez Rehamed-Center Sp. z o.o.