Zdrowy kręgosłup – czyli ABC jak uniknąć jego przeciążeniu.
Współczesne bóle i dolegliwości kręgosłupa, potocznie określane jako ból pleców są jednym z najczęstszych powodów ograniczających aktywność ruchową. Schorzenia te powodują obecnie 15% absencji chorobowych i są najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy u osób poniżej 45 roku życia.
Aby mieć zdrowy kręgosłup trzeba dbać o niego już od najmłodszych lat. Choć by się tak miało wydawać, nie jest to wcale takie trudne. Nie wymaga też specjalnych wyrzeczeń ani czasu. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i stosować je w codziennym życiu. Dzięki przestrzeganiu zasad oprócz zdrowego kręgosłupa, utrzymamy również zgrabną, szczupłą sylwetkę, zachowamy sprawność fizyczną, unikniemy drobnych dolegliwości.
Aby dowiedzieć się co tak naprawdę jest dobre dla naszego kręgosłupa i skąd bierze się jego ból, warto zastanowić się najpierw jak właściwie zbudowany jest kręgosłup. To nic innego jak konstrukcja składająca się z wielu drobnych kostek – kręgów oddzielonych od siebie dyskami. Dyski które można porównać do poduszek, dzięki którym cały kręgosłup jest bardzo elastyczny. Pozwala to nam na wykonywanie różnych ruchów. Napięcie i ból szyi lub pleców to znak, że powinniśmy poświęcić więcej uwagi naszemu kręgosłupowi.
Jak już wspomnieliśmy, przestrzeganie kilku zasad pozwoli nam zadbać o swój kręgosłup. Warto pamiętać że powinny one zagościć na stałe w codziennym życiu i wejść w nawyk.
1 – Częsta zmiana pozycji
W miarę możliwości należy unikać pozostawania w jednej pozycji bez przerwy, warto co jakiś czas wstać od biurka i rozprostować kości. Jeżeli prasujesz albo stoisz przy garnkach, co jakiś czas przenoś ciężar ciała z nogi na nogę albo na przemian opieraj nogi na niskim stołeczku. Gdy pracujesz na siedząco, co pół godziny zrób krótką przerwę i rozprostuj kości. Usiądź prosto na brzegu krzesła, ręce opuść luźno wzdłuż tułowia, stopy oprzyj na podłodze. Wdychając głęboko powietrze, dociskaj stopy do podłogi i wyciągaj plecy do góry, tak jakbyś chciała dotknąć głową sufitu. Podczas wolnego wydechu stopniowo zmniejszaj nacisk stóp i rozluźniaj plecy. Przeciągnij się jak kot, głęboko wdychając powietrze. W czasie podróży samochodem co godzinę przystawaj na odpoczynek.
2- Gimnastyka
Żeby kręgi i dyski były w dobrej formie, muszą być odpowiednio obciążone. W przeciwnym razie gorzej przyswajają wszystkie składniki odżywcze i przedwcześnie się zużywają. Na dodatek brak ruchu sprawia, że mięśnie tracą elastyczność i przestają podtrzymywać kręgosłup. Najlepszym sposobem na wzmocnienie mięśni i kości jest gimnastyka. Aby ćwiczenia były skuteczne, trzeba wykonywać je systematycznie, najlepiej 2 razy dziennie, nawet po 5 minut. Zacznij od ćwiczeń prostych, stopniowo zwiększając ich trudność i czas.
3 – Zdrowy sen i odpowiednie leżenie
W czasie snu kręgosłup powinien być odciążony, a mięśnie rozluźnione. Aby to umożliwić, zapomnij o zapadającej się wersalce czy materacu z gąbki. Łóżko musi być równe, nie za twarde, ale też nie za miękkie, i sprężyste. Gdy jest za miękkie lub za twarde, kręgosłup wygina się nieprawidłowo, a to sprzyja zwyrodnieniom. Odpowiednio dobrane idealnie dopasowuje się do naturalnych kształtów ciała, dając kręgosłupowi niezbędne oparcie. Najzdrowszy jest materac o grubości dobranej do ciężaru ciała, położony na twardym stelażu. Warto poleżeć na próbę na różnych, żeby wybrać dla siebie najwygodniejszy. Pod głowę zamiast poduszki lepiej położyć jasiek.
4 – Pilnowanie wagi ciała
Do otyłości nie potrafią przystosować się kręgi ani dyski, dlatego z czasem ulegają nieodwracalnym zniekształceniom. Gdy tłuszcz odłoży się na brzuchu, ciągnie kręgosłup do przodu. To prowadzi do powstania nadmiernej lordozy i przeciążenia w odcinku lędźwiowym. Na dodatek dochodzi wtedy do rozleniwienia mięśni brzucha, które nie są w stanie podpierać kręgosłupa.
5 – Odpowiednia ilość witamin
Kości potrzebują nie tylko wapnia (mleko i jego przetwory, sardynki z ośćmi), ale też witaminy D, dzięki której wapń jest właściwie przyswajany. Na wiosnę i w lecie witamina ta jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Kościom trzeba też dostarczać fosfor (ziarna zbóż, ryby, fasola, groch) i witaminę C (cytrusy) – uczestniczy w syntezie kolagenu, ważnego składnika kości. Mięśniom dobrze robi magnez (kasza gryczana, płatki owsiane, fasola, czekolada), witamina E (oleje roślinne) i B (rośliny strączkowe, drożdże, wątroba). Jeść trzeba wszystko, lecz z umiarem. Posiłki nie powinny być obfite, ale regularne (4–5 razy dziennie). Wtedy organizm wykorzysta wszystkie składniki odżywcze i nie będzie robił zapasów w postaci dodatkowych kilogramów.
W wielu przypadkach ludzie jednak zapominają o stosowaniu się do powyższych zasad i zdają sobie sprawę z konieczności zadbania o swój kręgosłup dopiero, kiedy zaczynają odczuwać dolegliwości lub gdy się one nasilają. Najczęściej występującymi schorzeniami kręgosłupa są m.in:
- zmiany zwyrodnieniowe
- dyskopatia
- rwa kulszowa
- zapalenie stawów kręgosłupa
- osteoporoza
Pamiętajmy, że bólu kręgosłupa nie można lekceważyć. Jeśli nie potrafimy znaleźć przyczyny ani sposobu na zwalczenie tej dolegliwości, powinniśmy udać się do fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu diagnostyki fizjoterapeutycznej będzie wstanie ustalić plan terapii. Pozwoli to zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym wynikającym z braku dbania o kręgosłup. Lepiej nie ryzykować zabiegami, o których skuteczności nie jesteśmy przekonani. To może jedynie pogorszyć sytuację.
Zapraszamy również do naszego Centrum Rehabilitacji REHAMED-CENTER, w którym prowadzona jest specjalistyczna rehabilitacja kręgosłupa której zakres usług polega na:
- Diagnostyce fizjoterapeutycznej
- Ćwiczeniach oraz rehabilitacji indywidualnej ( terapia manualna, osteopatia, terapia manualna punktów spustowych, masaże oraz zabiegi fizykalne )
Dzięki szczegółowej diagnostyce fizjoterapeutycznej oraz indywidualnie dobranemu programowi rehabilitacji możemy uzyskać:
- złagodzenie dolegliwości bólowych
- zapobieganie przed wykształceniem się złych nawyków ruchowych
- przeciwdziałanie wtórnym zmianom w układzie mięśniowo-szkieletowym
- zmniejszenie odruchowego wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych
- poprawę stabilności kręgosłupa
- poprawę siły mięśni posturalnych, przywrócenie równowagi mięśniowej